Każdy chce mieć piękne, białe i równe zęby. Te krzywe można wyprostować, Ale co zrobić gdy mamy braki w uzębieniu? Od ponad 40-tu lat alternatywą dla konwencjonalnych rozwiązań protetycznych są implanty. Implant przejmuje funkcję utraconego zęba i jest jego najbliższym substytutem. Zrośnięty z kością implant pozwala znowu jeść, śmiać się i mówić bez obaw. Implanty dają poczucie bezpieczeństwa, jakiego nie da żadne ruchome uzupełnienie protetyczne. Można czasami zrobić mosty, ale czy warto szlifować zdrowe sąsiednie zęby pod korony?

Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące implantów:

Q: Czy możliwe jest uczulenie na implant?

Implanty stosuje się od ponad 40-tu lat i nie zdarzyło się uczulenie na implant. Tytan, z którego wykonany jest implant, nie wywołuje alergii i jest całkowicie neutralny w organizmie.

Q: Czy zabieg wszczepiania implantu jest bolesny?

Nie, zabieg nie boli, wystarczy znieczulenie miejscowe. Podczas gdy lekarz przygotowuje miejsce na implant, można odczuwać wibracje i niewielki ucisk, jednak na pewno nie będzie się odczuwało bólu. Natomiast po zabiegu może wystąpić lekki ból, zasinienie lub niewielka opuchlizna. Jednak większość pacjentów nie potrzebuje następnego dnia nawet środka przeciwbólowego i może wrócić do normalnego życia.

Q: Czy są jakieś choroby, które uniemożliwiają wszczepienie implantu?

Właściwie nie, ale niektóre schorzenia mogą mieć wpływ na proces gojenia się. Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę, choroby układu krążenia, chorobę nowotworową, uszkodzenie nerki, lub inną chorobę z którą wiąże się zażywanie leków, należy poinformować lekarza o tym fakcie. Również nadmierne palenie papierosów może być przeciwwskazaniem.

Q: Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wszczepieniem implantów?

Jeżeli implant jest umieszczany przez wykwalifikowanego implantologa to ryzyko jest bardzo niewielkie, jednak komplikacje takie jak obrażenie nerwów czy naczyń krwionośnych są możliwe.Bardzo rzadko zdarza się, że kość nie trzyma implantu zbyt mocno, wówczas pod znieczuleniem miejscowym usuwamy implant i w to samo miejsce wszczepiamy nowy.

Q: Jaka jest trwałość implantu?

Implant jest bardziej wytrzymały niż naturalne korzenie zębowe. Jest także odporny na próchnicę, a odpowiednia higiena jamy ustnej spowoduje, że implant przetrwa do końca życia.

Q: Po jakim czasie na implantach są umieszczane zęby?

Przy prawidłowym procesie gojenia, możemy na implantach umocowywać korony w szczęce po upływie 6-ciu miesięcy, a w żuchwie po 4-ech miesiącach. Można czasami wkręcone implanty od razu odbudowywać koroną, nazywa się to natychmiastowym obciążeniem, ale o tym może zadecydować lekarz.

Q: Czy wykrywacze metalu np. podczas kontroli na lotnisku wykryją implanty?

Proszę się nie obawiać. Implanty nie wywołują efektu magnetycznego, a poza tym są zbyt małe, detektor nie zareaguje.

Q: Co zrobić, gdy mamy mało miejsca na implant?

Wąskie przestrzenie między zębami, które mają być uzupełnione za pomocą implantów to częsty problem młodych ludzi którym brakuje bocznych siekaczy, tzw. dwójek. Natura nie „dała im zawiązków”, a nie zawsze można uzyskać ładny efekt estetyczny Przesuwając na ich miejsce zęby trzecie, czyli kły.Wychodząc naprzeciw, firma Friadent wprowadziła na rynek implanty XiVe o średnicy równej tylko 3,0 mm. Jest to jeden z najcieńszych dwuczęściowych implantów dostępnych na rynku.