Jest to dziedzina zajmująca się leczeniem chorób przyzębia - popularnie nazywaną Parodontozą. Choroba ta dotyczy tkanek otaczających ząb. Są to tkanki miękkie – czyli dziąsła, oraz tkanki twarde – kość. Całość tworzy przyzębie, stąd nazwa choroby przyzębia.
Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące periodentologi:
Q: Co wpływa na rozwój paradontozy?
Najczęstszym powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej !!! Ale może się pojawić u osób z osłabionym systemem odpornościowym, podczas przyjmowania niektórych leków, u młodych ludzi w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży, nieprawidłowo wykonane plomby jak i uzupełnienia protetyczne.
Q: Co powoduje, że dziąsła są w stanie zapalnym?
Wszystkiemu są winne bakterie. Na niedokładnie wymytych zębach gromadzi się biały osad, który nazywamy płytką bakteryjną. W osadzie tym znajdują się bakterie które atakują nasze dziąsła powodując ich stan zapalny. Jeżeli nadal zęby będą nie dokładnie czyszczone, to po kilku dniach płytka stwardnieje i zamieni się w żółto-brunatny nalot zwany kamieniem nazębnym. Kamień wciska się pod dziąsło powodując stany zapalne, a te prowadzą do ubytków kości utrzymujących ząb.
Q: Co należy robić aby nie mieć problemu z dziąsłami?
Nie można dopuszczać do tworzenia się płytki bakteryjnej. Należy myć zęby po każdym posiłku i oczyszczać przestrzenie międzyzębowe nićmi dentystycznymi. Wskazane u niektórych są również wykałaczki oraz specjalne spiralne szczoteczki, lub nici tzw. Super-floss. Doskonałe są również wodne aparaty do czyszczenia i masażu dziąseł tzw. irygatory. A przede wszystkim trzeba systematycznie 2 razy do roku odwiedzać swojego dentystę, aby ten usunął kamień i osad.
Q: Jak leczymy zaawansowaną postać choroby?
Nie leczona parodotoza prowadzi do powstania patologicznycvh kieszeni, które lekarz musi oczyścić. W tym celu celu robi się tzw. kiretaż – jest to niewielki zabieg chirurgiczny, który powstrzymuje rozwój choroby. W bardzo zaawansowanych przypadkach dochodzi do dużego ubytku kości i wymagana jest przynajmniej częściowa ich odbudowa. Wykonuje się wówczas zabieg chirurgiczny tzw. sterowanej regeneracji tkanek. Wykorzystywane są przy tym zabiegu białka matrycy szkliwa (preparat Emdogain), Oraz hydroksyapatytowy substytut kości np.Bio-Oss.
Q: Ortodontyczne leczenie dorosłych z chorobami przyzębia?
Podczas leczenia ortodontycznego nie martwimy się o stan tkanek przyzębnych. U młodych ludzi nie stwierdzamy zaniku kostnego, może wystąpić jedynie zapalenie dziąseł. A jak leczyć ortodontycznie pacjentów dorosłych, aby nie spowodować destrukcji przyzębia? Choroby przyzębia we współczesnym świecie należą do najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych. Jedną z przyczyn jest wada zgryzu. Nieprawidłowo ustawione zęby powodują przeciążenie, a to powoduje przyspieszony zanik kości Zęby nierówno się ścierają, brzeg dziąsła się obniża , a w dalszej kolejności dochodzi do zaniku kości. Stłoczone i nieprawidłowo ustawione zęby dodatkowo utrudniają prawidłową higienę. Dlatego leczeni ortodontyczne często jest koniecznością, kiedy gdy mamy do czynienia z ubytkami kości jedno- lub dwu-ściennymi, wtedy kiedy periodontolog nie może pomóc. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale ortodonta może odtworzyć nową kość własną u pacjenta – poprzez odpowiednie przesuwanie zębów.
przekrój zdrowego zęba i przyzębia