Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Dowiedz się więcej o ortodoncji oraz rodzajach aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe: labialne, bezligaturowe

Terapia ortodontyczna powinna być jak najbardziej efektywna i wydajna, oraz musi dawać pacjentowi duży komfort leczenia. Technika bezligaturowa to kolejny krok w rozwoju ortodoncji polegający na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, a nie przywiązywaniu go gumką (tzw. ligaturą). Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dla pacjenta oznacza to krótszy czas noszenia aparatu, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza gdyż nie ma elastycznych ligatur które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

Materiał wideo dotyczący systemu DAMON:
Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów bezligaturowych:

Q: Dlaczego zamki samoligaturujące?

Bo pozwalają na użycie lekkich biologicznie zbalansowanych sił, czego rezultatem jest szybsze i komfortowe przesuwanie zębów. Zredukowane tarcie przyspiesza i skraca czas leczenia od 3 do 6 miesięcy. Również wizyty kontrolne są rzadsze i mogą się odbywać co 12 tygodni.

Q: Jakie wybrać zamki bezligaturowe?

Na rynku jest bardzo dużo różnych systemów i każdy ma swoje zalety i wady, a jedną z nich jest cena którą indywidualnie dobiera się do możliwości finansowych pacjenta. Dużą zaletą jest łatwiejsza higiena, gdyż nie ma elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu.

Q: Jakie systemy stosuje się w gabinecie?

Naklejam prawie wszystkie dostępne na rynku, a są to: In-Ovation, Quik, Carriere, Vision, Exis, Ouster, a przede wszystkim Damon.

Q: Co to jest system Damona?

System Damona jest czymś więcej niż tylko leczeniem zamkami Samoligaturującymi. Jest to połączenie zamków, rurek policzkowych, zaawansowanych technologicznie łuków lekkich sił, oraz minimalnie inwazyjnych procedur leczenia. Jest to pewnego rodzaju filozofia leczenia. W badaniach przeprowadzonych wsród osób leczonych różnymi systemami okazało się, że pacjenci leczeni systemem Damon wykazywali większe zadowolenie z leczenia, trwało ono krócej, wymagało mniej wizyt.

Q: Czym różnią się inne systemy aparatów bezligaturowch od systemu Damona?

System Damona to nie tylko zamki, ale i specjalne druty, które składają się na całą filozofię leczenia. Bez używania tych drutów (łuków), które wymyślił twórca tego systemu, oraz specjalnego protokołu leczenia ortodontycznego, leczenie nie ma sensu.

Q: Czy aparat Damona ma większe zamki niż inne aparaty stałe?

Wielkość zamka jest porównywalna, z tym że ma on większy profil co powoduje, że zamek jest trochę wyższy. Ostatnio jednak pojawiły się nowe zamki Damon Q, które są we wszystkich wymiarach mniejsze, mają dodatkową szczelinę na drugi łuk oraz innowacyjne zamknięcie Spin Tek. Wszystkie te zmiany powodują, że zamek Damon Q jest najbardziej zaawansowanym technologicznie systemem - aparatem ortodontycznym.

Q: Jak częste są wizyty kontrolne w przypadku systemu Damona?

Dzięki sprawdzonej kombinacji pasywnych bezligaturowych zamków, łuków o skalibrowanej sile działania, mało inwazyjnym protokole leczenia tworzy się system niskich sił i niskiego tarcia, a to wszystko powoduje, że wizyty u ortodonty odbywają się co 2 – 3 miesiące.

Q: Czy każdy aparat stały, w którym nie stosuje się gumek, to aparat Damona?

Każdy aparat, w którym nie stosuje się gumek, to aparat bezligaturowy, ale nie jest on automatycznie aparatem Damona. Jest wiele ortodontycznych aparatów bezligaturowych, ale tylko jeden to Damon.

Q: Leczenie techniką Damona jest mniej czy bardziej bolesne - w porównaniu do innych aparatów stałych (nie bezligaturowych)?

Leczenie prawie wcale nie boli, gdyż stosuje się lekkie siły w połączeniu z systemem niskiego tarcia. Natomiast w tradycyjnej technice, gdzie łuk jest przywiązywany, tarcie jest wysokie, co powoduje, że łuk ma większy opór przy przesuwaniu i ciągnąc wywołuje ból.

Q: Czy aparat bezligaturowy pozwala na łatwiejsze zachowanie higieny niż inne aparaty stałe?

Oczywiście, gdyż wszystko swobodnie się przesuwa.

Q: Co to jest system niskiego tarcia, który posiada aparat Damon? Jak to działa?

Na system niskich sił i niskiego tarcia w aparacie Damon składa się cała kombinacja pasywnych bezligaturowych zamków, łuków o skalibrowanej sile działania, oraz o jak najmniej inwazyjnym protokole leczenia. To wszystko powoduje, że wizyty w gabinecie ortodontycznym są rzadsze, szybciej możemy się wyleczyć. Rzadziej trzeba usuwać zęby oraz nie ma potrzeby stosowania aparatów dodatkowych np. do poszerzania podniebienia.

Q: Czy to prawda, że założenie aparatu Damona może uchronić przed wyrywaniem zębów (co czasami jest niezbędne przy tradycyjnych aparatach ortodontycznych)?

To prawda, że system Damona ułatwia ortodoncie leczenie trudnych przypadków stłoczeń, ale czasami i w tej technice trzeba usuwać zęby. Cudów nie ma, jeżeli wady zgryzu są skomplikowane, to ani dobry ortodonta, ani system Damona nie zagwarantuje pięknego uśmiechu bez ekstrakcji.

Q: Co to jest technika łuków segmentowych? Podobno jest jeszcze efektywniejsza niż system Damon?

Technika łuków segmentowych polega na zakładaniu łuków na pewne grupy zębów zamiast na wszystkie naraz. Zależy to od planu leczenia, jaki wytyczy ortodonta. Ja również w systemie Damona posługuję się techniką łuków segmentowych i nie uzależniam jej od rodzaju zamków, które zakładam.

Q: Jaki jest koszt aparatu bezligaturowego w zależności od wybranego systemu (Damon, In-Ovation itp. )?

Jeden łuk kosztuje 2 tysiące złotych, natomiast ceny za inne systemy bezligaturowe jak np. Axis są niższe.

plusy:
  • krótszy czas leczenia
  • wyższa estetyka (brak ligatur)
minusy:
  • nieco wyższe zamki niż w standardowych aparatach
cena:
  • ~ 2 000 zł za łuk