Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Dowiedz się więcej o ortodoncji oraz rodzajach aparatów ortodontycznych:

Aparaty ruchome (wyjmowalne)

Leczymy nimi młodsze dzieci. Zapobieganie wadom zgryzu i ich leczenie w tym okresie rozwojowym jest bardzo ważne. Aparaty ruchome, zwane też wyjmowanymi, są to aparaty czynnościowe, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w korzystnym kierunki. Należy sobie zdać sprawę z faktu, że ortodoncja to nie tylko przemieszczanie zębów, w procesie leczenia mamy do czynienia również z układem kostnym, jak i nerwowo-mięśniowym.

Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia aparatem ruchomym może pomóc w rozwoju łuków zębowych i w ten sposób wyeliminować potrzebę zastosowania późniejszego leczenia za pomocą ekstrakcji w okresie uzębienia stałego. Badania wykazały, że aparaty czynnościowe mogą być bardzo efektywne w polepszeniu wad czynnościowych i szkieletowych, kiedy mały pacjent rośnie. Minusem leczenia takim aparatem jest to, że aparat taki trzeba nosić kilka godzin w ciągu dnia i spać z nim w nocy. Noszenie tylko nocne niestety nie daje oczekiwanych rezultatów.

Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do leczenia dzieci w okresie uzębienia mieszanego aparatem stałym (nie wyjmowanym). Czasami takie wczesne leczenie chroni dziecko przed poważną wadą zgryzu w przyszłości.

Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów ruchomych:

Q: W jaki wieku powinno się rozpoczynać terapię aparatem wyjmowalnym?

Leczenie ortodontyczne to nie tylko aparaty, ale również cała profilaktyka, która ma zapobiec powstawaniu wady zgryzu. Czasami wystarczy płytka przedsionkowa lub wyeliminowanie złych nawyków, jakim np. jest ssanie kciuka, aby zapobiec rozwojowi wady zgryzu. Dlatego nie można powiedzieć o wieku rozpoczęcia leczenia. Rozpoczynamy je wtedy, gdy widzimy, że istnieje taka potrzeba.

Q: Do jakiego wieku aparat ruchomy jest polecany?

O tym decyduje ortodonta, jako że aparat ortodontyczno-czynnościowy doskonale się sprawdza w okresie wzrostu i na etapie uzębienia mieszanego. Często też łączy się leczenie aparatem stałym z noszeniem aparatu ruchomego.

Q: Jak długo trwa leczenie aparatem ruchomym?

Leczenie aparatem czynnościowym wymaga współpracy ze strony pacjenta, to znaczy, że pacjent musi ten aparat nosić, aby efekty leczenia były widoczne. Jeżeli tej współpracy brak, to leczenie wady zgryzu niestety się przedłuża.

Q: Jak długo w ciągu dnia należy nosić aparat ruchomy?

Aby leczenie miało sens, to powinna być przewaga noszenia nad nienoszeniem. Więc jeżeli doba ma 24 godziny, przeciętnie śpimy 8 godzin, to przynajmniej 5 godzin w ciągu dnia aparat powinien być noszony. Wyjątek stanowi aparat Twin-block, który nosimy cały czas, nawet podczas jedzenia.

Q: Czy noszenie aparatu ruchomego sprawia ból?

Absolutnie nie.

Q: Jaki jest koszt leczenia aparatem wyjmowalnym?

Pacjent płaci za aparat ortodontyczny, a potem za wizyty kontrolne. Ceny aparatów różnie się kształtują w zależności od gabinetu i wynoszą od 400 złotych w górę, a koszt wizyty kontrolnej wynosi 100 zł.

Q: W jaki sposób należy dbać o aparat ruchomy?

Aparat przechowujemy w specjalnym pudełeczku, myjemy szczoteczką i pastą do zębów. Są też specjalne myjki soniczne na baterie, które bardzo ułatwiają utrzymanie aparatu w idealnej czystości. Można je kupić w gabinecie u swojego lekarza ortodonty.

Q: Czy można przerwać leczenie aparatem ruchomym, a następnie wrócić do niego? Chodzi o sytuację, w której ktoś przestał nosić aparat i ponownie chciałby zacząć go używać.

Przerwać można tylko, po co było zaczynać leczenie? Przekonamy się, że gdy po przerwie będziemy chcieli ponownie założyć aparat na zęby, to on nie wejdzie. Chcąc go znowu nosić będziemy musieli całkowicie śrubę skręcić (cofnąć) do punktu wyjściowego.

Q: Co zrobić, jeśli aparat ruchomy powoduje otarcia jamy ustnej?

Należy zgłosić się do swojego ortodonty i przedstawić mu problem.

Q: Czy można we własnym zakresie “podkręcić aparat ruchomy” celem zwiększenia nacisku, a tym samym czasu kuracji?

Nie wolno – o tym może zadecydować ortodonta prowadzący leczenie.

Q: Czy noszenie aparatu ruchomego jest niezbędne do późniejszego założenia aparatu stałego?

To zależy od wady zgryzu. Często leczymy aparatem ruchomym, a później kończymy leczenie aparatem stałym - wówczas noszenie tego ostatniego skraca się w czasie. Wcześniejsze noszenie aparatu czynnościowego uchronić nas może również przed ewentualnym usuwaniem zębów.

Q: Jakie objawy u dziecka wskazują na konieczność wizyty u ortodonty celem założenia aparatu ruchomego?

Każde, które nas niepokoją jako rodziców. Dobrze byłoby porozmawiać z lekarzem również o profilaktyce, gdyż złe nawyki, które my uznajemy za naturalne, mogą poczynić duże szkody w rozwoju uzębienia dziecka. Jako przykład można podać ssanie kciuka: jeżeli dziecko ssie palec tylko przed zaśnięciem, to można się nie martwić, ale jeżeli lubi ssać kciuk dużo w ciągu dnia, to fakt ten powinien rodziców zaniepokoić, gdyż z tego nawyku rozwijają się poważne wady zgryzu.

Q: Czy są sytuacje, w których dorosłej osobie aparat ruchomy jest bardziej polecany niż aparat stały?

Aparat ruchomy może czasami być używany jako środek wspomagający w leczeniu aparatem stałym, ale do wyleczenia osoby dorosłej potrzebny jest aparat stały, gdyż ma on zupełnie inną biomechanikę działania, której nie ma aparat ruchomy.

plusy:
  • przystępna cena
  • łatwość utrzymania higieny
minusy:
  • korekcja tylko niektórych wad zgryzu
  • przeznaczony tylko dla młodszych dzieci
cena:
  • od 400 zł