Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Dowiedz się więcej o ortodoncji oraz rodzajach aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe: lingwalne

Aparat stały lingwalny, zwany też aparatem niewidocznym lub aparatem językowym, to alternatywny, prawdziwie niewidoczny sposób wyrównywania zębów. Jest rozwiązaniem przeznaczonym dla pacjentów wymagających dużej estetyki, jednocześnie można nim wyleczyć większość wad ortodontycznych.

Aparatem lingwalnym można skrócić czas leczenia pacjenta, gdyż siła przyłożona do zęba znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają. Poza tym ortodonta stosuje cienkie łuki, więc pacjent prawie wcale nie odczuwa bólu podczas leczenia. Aparat taki jest niestety trochę droższy, gdyż zamki te klei się po uprzednim przygotowaniu w pracowni technicznej.

W naszym gabinecie ortodontycznym zakładane są zamki STb – Scuzzo i Takemoto oraz zamki Incognito – Dirka Wiechmanna.

Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów lingwalnych:

Q: Czym jest aparat lingwalny?

Jest wiele dróg prowadzących do wspaniałego uśmiechu. Czemu nie wybrać tej najbardziej dyskretnej? Dlatego powstała technika lingwalna która, prostuje zęby w niezauważalny dla innych sposób. Jest to aparat stały, w którym zamki są przyklejane na językowej powierzchni zęba, dlatego są one całkowicie niewidoczne.

Q: Jakie są oprócz estetycznych zalety aparatu lingwalnego?

Ząb ma swoje centrum oporu i jeżeli przyłożymy siłę, jaką jest zamek, blisko tego centrum, to siła działająca na ten ząb będzie efektywniejsza, będzie szybciej działała i co najważniejsze – będzie siłą mniejszą, co oznacza mniejszy ból przy przesuwaniu zębów. Zamki w technice lingwalnej są klejone blisko centrum oporu.

Q: Czy leczenie aparatem lingwalnym wywołuje ból?

Łuki stosowane w połączeniu z zamkami lingwalnymi, działają słabymi siłami biologicznymi, nie przeciążającymi systemu nerwowo-więzadłowego. Takie siły wywierają w uzębieniu mniejsze naprężenia niż dzieje się to w przypadku stałych aparatów konwencjonalnych, a to daje większy komfort przy przesuwaniu zębów.

Q: Jak długo trwa leczenie aparatem lingwalnym?

Lecząc aparatem językowym, możemy skrócić czas leczenia, gdyż siła przyłożona do zęba, znajduje się blisko centrum oporu, co powoduje, że zęby szybciej się przemieszczają, działamy na nie delikatniejszą siłą, co powoduje, że leczenie często przebiega bez bólu. Musimy tylko pamiętać, że niektóre wady trzeba każdą techniką leczyć dłużej.

Q: Czy występują jakieś działania uboczne stosowania aparatów językowych?

Nie ma żadnych działań ubocznych, zamki są tak skonstruowane, że nie powodują żadnych dolegliwości. Mogą na początku leczenia dać dyskomfort i powodować seplenienie, ale to mija po kilku dniach, a u niektórych osób w ogóle nie występuje.

Q: Czy każda wada zgryzu może być leczona aparatem językowym? Czy każdy może być leczony aparatem przyklejanym od strony języka?

Każda wada zgryzu może być leczona aparatem lingwalnym i każdy może być leczony tą techniką. Aparat ten jest szczególnie zalecany u dzieci, gdyż eliminuje ryzyko zniszczenia powierzchni zębów, objawiające się w postaci odwapnionych białych kółek. Aparat lingwalny nie jest polecany tylko osobom, które mają duże przerwy między zębami, gdyż drut łączący zamki byłby widoczny w szczelinach między zamkami. Ale jeżeli pacjentowi nie przeszkadza drucik między zębami, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i w tej wadzie zgryzu go zakładać.

Q: Czy leczenie aparatem niewidocznym można podjąć w każdym wieku?

Nie ma ograniczeń wiekowych, leczymy każdą osobę dorosłą, oraz młodzież u których aparat ten jest szczególnie zalecany, gdyż chroni on zęby przed białymi plamami które mogą powstać po zdjęciu aparatu, zdarza się to co prawda niezmiernie rzadko i nie zawsze jest związane z niewłaściwą higieną. O ewentualnym niebezpieczeństwie wystąpienia tych zmian poinformuje lekarz.

Q: Dlaczego tak mało ortodontów stosuje aparaty lingwalne?

Jest to technika trudna, wymagająca dużej wiedzy i ciągłego, ustawicznego szkolenia się, a jest ono również kosztowne.

Q: Czym charakteryzuje się aparat Incognito?

Aparat Incognito jest doskonałą, dyskretną alternatywą dla typowego, mocno widocznego aparatu ortodontycznego. Zamki są indywidualnie projektowane dla konkretnego pacjenta poprzez użycie bardzo złożonych procedur w laboratorium w Bad Essen - Niemcy.

Q: Czy każdy ortodonta może leczyć aparatem Incognito?

Tak, ale musi posiadać certyfikat ukończenia specjalnego kursu.

Q: Do kogo skierowana jest oferta Incognito?

Do dzieci, młodzieży i dorosłych którzy chcą poprawić ustawienie zębów. W większości do tych którzy nie chcą, aby zamki były widoczne z powodów estetycznych, oraz zawodowych.

Q: Czy można metodą Incognito leczyć skomplikowane przypadki?

Ponieważ zamki są zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla konkretnego pacjenta, jest to doskonały sposób na korektę każdego nieprawidłowego położenia zębów.

Q: Czy aparat Incognito jest wygodny i nie przeszkadza w mówieniu?

Zamki są projektowane indywidualnie i są bardzo płaskie, dzięki czemu pacjent ma zapewnione maksimum komfortu podczas użytkowania. Niewielkie trudności mogą wystąpić w krótkim okresie bezpośrednio po przyklejeniu, ale po kilku dniach mijają.

Q: Z jakiego materiału są wykonane zamki Incogito?

Zamki wykonane są ze stopu złota z dodatkiem irydu i chociaż wyglądają jak biżuteria nie można później przetopić ich na bransoletkę.

Q: Czy jest jakaś alternatywa dla zamków Incognito?

W zasadzie nie ma, ale pewną indywidualizację leczenia można uzyskać stosując standardowe zamki lingwalne w tzw. systemie Insygnia.

Q: Co to jest Insygnia?

Leczenie znacznie różni się od typowego aparatu lingwalnego, chociaż wykorzystujemy tu tzw. zamki z pudełka. Tutaj zamki kleimy bezpośrednio na powierzchni językowej zęba, więc częściowo możemy zmniejszyć grubość kleju, na którym zamek trzyma się na językowej powierzchni zęba. To daje większy komfort leczenia, gdyż zamek jest mniej odczuwalny przez język. Niestety tutaj również musimy wysyłać wyciski do specjalistycznej pracowni (USA), gdzie przygotują nam aparat do naklejenia.

Q: Jaki jest koszt aparatu lingwalnego?

Ponieważ do leczenia techniką lingwalną, konieczna jest pomoc wyspecjalizowanej pracowni technicznej, jego cena zależy od rodzaju aparatu. Na koszty wpływa również kurs Euro w przypadku Incognito, lub dolara w przypadku Insygnii.

Q: Jak długo trwa wizyta, podczas której ortodonta zakłada aparat niewidoczny? Czy różni się czasowo od zakładania standardowego aparatu ortodontycznego?

Wizyta trwa około godziny i tyle czasu trzeba poświęcić na założenie standardowego aparatu ortodontycznego. Natomiast więcej czasu musi poswięcić lekarz na przygotowanie się do klejenia aparatu lingwalnego.

Q: Czy jest jakaś inna alternatywa dla zamków językowych?

Są to płytki estetyczne – Invisalign lub – Clear Aligner. Chociaż są one atrakcyjne dla pacjenta, w wielu przypadkach nie można ich zastosować. Wymagają one współpracy ze strony pacjenta i jeżeli pacjent zgubi płytkę, lub jej po prostu nie nosi, wówczas cały proces leczenia jest zaburzony.

Q: Na czym polega leczenie systemem Invisalign?

Pobieramy precyzyjne wyciski i wykonujemy zdjęcia zębów pacjenta, które następnie wysyłamy do autoryzowanej pracowni (USA). Pracownia ta opracowuje komputerowo cały plan leczenia, następnie przysyła około 30 – 40 płytek ( rynienek ), z dokładną instrukcją ich stosowania. Co 3 tygodnie pacjent zakłada nową płytkę, ale często co te trzy tygodnie musi odwiedzić gabinet, gdyż lekarz musi kontrolować przebieg leczenia. Minusem tego leczenia jest dość wysoki koszt, nawet jeżeli mamy minimalną wadę.

Q: Na czym polega leczenie systemem Clear – Aligner?

Jest to ulepszona wersja Invisalign, a dlatego, że każda faza leczenia na bieżąco jest kontrolowana przez lekarza. Po pobraniu precyzyjnego wycisku pracownia po analizie komputerowej wykonuje nam zestaw 3 szyn (rynienek) które co 3 tygodnie pacjent zmienia. Po ich wykorzystaniu ponownie bierzemy precyzyjne wyciski i wykonujemy następne 3 szyny. Leczenie przebiega całkowicie pod kontrolą lekarza, gdyż każdy etap po wykorzystaniu trzech nakładek, może być na bieżąco modyfikowany. W przypadku małej wady czasami wystarczają 3 rynienki, co bardzo obniża koszty leczenia. Orientacyjną ilość faz leczenia można już ustalić na początku leczenia. Ważne, że autoryzowane pracownie znajdują się w Polsce i nie trzeba wysyłać wycisków do USA

Materiał wideo dotyczący aparatu Incognito
Proces powstawania aparatu Incognito
   
plusy:
  • prawdziwie niewidoczny aparat
  • krótszy czas leczenia
minusy:
  • wysoka cena
  • przeznaczony tylko dla dorosłych
Aparat Incognito:
Clear - Aligner:
Technika Ivisalign: